Clear
Search
Üzgünüz, aradığınız etkinlik bulunamadı.

DÜNYA SATRANÇ OLİMPİYATI SELÇUKLU BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI

Toplam 39 ülkeden 16 yaş altı 222 genç sporcunun katıldığı Dünya Satranç Olimpiyatı Selçuklu Belediyesinin ev sahipliğinde başladı.Dünya 16 yaş altı Satranç Olimpiyatlarının açılış programı Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Uluslararası alanda önemli bir organizasyona daha destek veren Selçuklu Belediyesi Türkiye’nin en büyük spor kulübünden birine sahip olma özelliği ile olimpiyatlarda Milli Takım içinde mücadele ediyor.

Selçuklu Belediyesinin destekleriyle 39 ülkeden 16 yaş altı 222 genç sporcunun katıldığı Dünya Satranç Olimpiyatı Selçuklu Kongre Merkezinde başladı. 2 Aralık tarihine kadar sürecek olan 2018 Dünya 16 yaşa altı Satranç Olimpiyatı açılış programı geniş bir katılımla gerçekleşti. Programa Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Avrupa Satranç Birliği Başkanı Zurab Azmaiparashvili, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Satranç  Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Belediye Başkan Yardımcıları ve olimpiyatlarda yarışacak genç sporcular katıldı.

“Spor, dostluğu ve kardeşliği pekiştiren farklı renkleri bir araya getiren önemli bir unsurdur”

Selçuklu Belediyesi olarak uluslararası alanda düzenlenen Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,  sporun dostluğu ve kardeşliği pekiştiren özelliği ile önemli bir aktivitenin merkezi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; “Spor insanları birleştiren, dostluğu kardeşliği pekiştiren ve farklı coğrafyalardan farklı renkleri, farklı toplumları bir araya getiren çok önemli bir unsurdur. Bu konuda bizler ülkemizde kendi şehrimizde Selçuklu Belediyesi olarak farklı branşlarda 26 bin sporcuyu bünyemizde barındırıyoruz. Gençlerimizin ve çocuklarımızın hem yaz döneminde hem de kış döneminde spor yapabilmeleri için 16 branşta, 35 tesisimizde ve 56 salonumuzda gelecek kuşaklarımıza en güzel imkanları sunmaya çalışıyoruz. Bireysel sporlarda ve takım sporlarında çok sayıda ulusal ve uluslararası başarılara da imza atmış durumdayız. Dünya 16 yaş altı Satranç Olimpiyatlarına, Hazreti Mevlana şehri olan ve sevginin, barışın, dostluğun dünya çapında temsil edildiği Konya'mızda ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı da mutluluk duyuyoruz. Selçuklu Kongre Merkezimizde açılışından bu yana henüz bir yıl geçmiş olmasına rağmen ulusal ve uluslararası anlamda 150 civarında organizasyonlara ev sahipliği yaptık. Açılışını yaptığımız Dünya 16 yaş altı Satranç Olimpiyatları da, kongre merkezimizde düzenlediğimiz 8. Uluslararası programdır. Bu programları düzenlememize imkan sağlayan ve Selçuklu Kongre Merkezinin yapımında büyük katkıları bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a takdirlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu olimpiyatları kısa bir sürede Konya'mızda organize edebilmek için Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımız Gülkız Tülay hanımefendi çok büyük uğraşlar verdi ve büyük emekler neticesinde bu gün burada 39 ülkenin satranca gönül vermiş sporcularını bu güzel ortamda buluşturdu. Katkılarından dolayı Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımıza teşekkür ediyorum. Konya'mıza dünyanın dört bir tarafında gelen yabancı misafirlerimize Konya’da bulundukları sürece Hazreti Mevlana’yı ziyaret etmelerini, Konya'nın kültürel zenginliklerini görmelerini, Konya'mızın önemli lezzetlerinden etliekmek yemelerini de tavsiye ediyorum. Belediyemiz tarafından hizmete sunulan Türkiye’de tek, Dünyada ise sayılı yerlerden olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesini de ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Burada bulunan ve olimpiyatlara katılan tüm ülkelere ve değerli sporcularına başarılar diliyorum. Spor bir yarıştır. Neticede muhakkak bir kazananı olacaktır. Fakat bizim gözümüzde burada bulunmak, bu olimpiyatlarda yer almak zaten kazanmak anlamına geliyor. Tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum. Ülkemizde hoşgörü ikliminin yaşandığı bu topraklarda onları ağırlamaktan dolayı çok mutluluk duyuyoruz” dedi.

DÜNYA SATRANÇ OLİMPİYATI SELÇUKLU BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI

“Konya sporun merkezi olarak ayrı bir öneme sahip”

Dünya 16 yaş altı satranç olimpiyatlarının 2018 yılı itibariyle yapılabileceği en iyi tespit ettiklerini ifade eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, organizasyona ev sahipliği yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür ederek şunları söyledi; “Selçuklu Kongre Merkezinde farklı bir atmosferde bu organizasyonu gerçekleştirmenin ayrı bir önemi bulunmaktadır.Türkiye’nin her ili elbette bizim için kıymetlidir. Fakat yer seçiminde diğer illeri eleyerek özellikle Konya’da böyle şahane bir mekanda gerçekleştirmek üzere Selçuklu Belediye Başkanımızla yaptığımız görüşmelerde bizlere çok yardımcı oldu.  Bu illerimizin içinde Konya hem lokasyon hem de ulaşım anlamında özel bir ayrıcalığı bulunmaktadır. Bu organizasyon çok önemlidir. Bizlerde gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Filipinli sporcularımız gelemedikleri için 39 ülkeden katılım sağlandı. 46 takım 222 genç sporcumuz 2 Aralık 2018 tarihine kadar yarışacaklar. Sıralamaya göre dereceler belli olacak. Bizde Türkiye Satranç Federasyonu olarak bu organizasyona 5 takımla iştirak ediyoruz. 3 takımımız altyapıdan gelen milli sporcularımız, 1 takımımız kızlardan oluşmakta, diğeri de Selçuklu Belediyespor Kulübünden oluşmaktadır. Organizasyon boyunca her masadan dünyanın her tarafında canlı yayın bağlantısı yapılmaktadır. Burada sporcularımızın bu vesile ile Konya'yı tanımalarını da sağlıyoruz. Büyük bir medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi mekanların gezilmesi için programlar yaptık. Sporcularımızın müsait zamanlarda özellikle Mevlana Müzesi başta olmak üzere Konya Tropikal Kelebekler Bahçesi ve diğer tarihi eserleri görme fırsatları olacak. Dünya 16 yaş altı satranç olimpiyatının ülkemize ve Konya'mıza güzel anılar bırakmasını diliyor, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

“Konya 200 yıl boyunca Anadolu Selçuklulara başkentlik yapmış kadim bir şehirdir”

Konuşmasına Konya’nın 200 yıl boyunca Anadolu Selçuklulara başkentlik yapmış kadim bir şehir olduğuna dikkat çekerek başlayanKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, aynı hoşgörü ve sevgi ile Konya’nın tarihi geçmişinden bugüne kadar Türkiye’nin önemli bir şehri olmaya devam ettiğini söyledi. Başkan Altay, “Şöyle etrafınıza baktığınızda o geçmişteki görkemi ve bugünü bir arada görebilirsiniz. Günümüzde de Selçuklu Kongre Merkezinde olduğu gibi uluslararası bir çok organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Bugün sizlerle bir arada olmaktan dolayı da çok mutluluk duyuyorum. Emeklerinden dolayı Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımıza ve Selçuklu Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.  Olimpiyatlarda Milli takımımıza ve tüm yarışmacılara başarılar diliyorum. Gelen tüm misafirlerimizin Konyamızı ve bizleri tanımak için de biraz vakit ayırmalarını tavsiye ediyorum. Başarılı bir organizasyonun gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

“Ünlü düşünür ve bilim adamı Mevlana’nın kentinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum”

Dünya 16 yaş altı satranç olimpiyatı vesilesi ile Konya’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Avrupa Satranç Birliği Başkanı Zurab Azmaiparashvili’de konuşmasında, Mevlana’nın sevgisi ve hoşgörüsü ile dünyanın her tarafından bilinen ve anılan bir bilim adamı olduğuna dikkat çekerek “Mevlana’nın kentinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Selçuklu Belediye Başkanına ve desteklerinden dolayı Türkiye Satranç Federasyonu Başkanına teşekkür eden Avrupa Satranç Birliği Başkanı ZurabAzmaiparashvili, tüm sporculara başarılar diledi.

“Organizasyonun Konyamızda gerçekleşmesi bize ayrı bir heyecan veriyor”

“Büyük bir organizasyonda farklı kültürlerden farklı renklerden genç sporcularla beraber olmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor” diyen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ta konuşmasında sporun insanları bir araya getirmesindeki önemine değinerek şunları söyledi; “Burada 39 ülkeden farklı ırklardan ve renklerden 222 sporcuyu görmek büyük mutluluk ve heyecan veriyor. Bize Hazreti Mevlana’nın “Ne olursan ol. Yine Gel” sözünü hatırlatarak, bu sözün muhatabı olarak dünyanın her bölgesinden gelen genç misafirlerimizi görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu büyük organizasyonun Konyamızda gerçekleşmesi bize ayrı bir gurur veriyor. Onun için bu organizasyonda payı olan Selçuklu Belediye Başkanımıza ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanımıza teşekkür ediyorum. Tüm sporcularımızın centilmenlik içinde, karşılıklı kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği bir atmosferde yarışmalarını arzu ediyorum. Başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından temsili olarak ilk hamle ile olimpiyatları başlatan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, 222 genç sporcunun yer aldığı tüm masaları gezerek sporculara başarılar diledi.

Dünya 16 yaş altı satranç olimpiyatlarının 2 Aralık 2018 tarihine kadar Selçuklu Kongre Merkezinde devam edeceği belirtildi.

HABERDAR KAL

En son haberlerden ve etkinliklerden haberdar olun

reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları'na tabidir.

Yükleniyor