Clear
Search
Üzgünüz, aradığınız etkinlik bulunamadı.

DÜNYA SATRANÇ OLİMPİYATI SONA ERDİ

Selçuklu Belediyesinin destekleriyle 39 ülkeden 222 genç sporcunun katılımıyla gerçekleşen Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı sona erdi. Selçuklu Kongre Merkezinde yapılan ödül töreninde dereceye giren takımlara kupa ve madalyaları Konya protokolü tarafından verildi.

Türkiye Satranç Federasyonu ev sahipliğinde, Selçuklu Belediyesinin destekleri ile 25 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Selçuklu Kongre Merkezinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen 2018 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı için ödül töreni düzenlendi. Olimpiyatlarda çok çekişmeli sahnelerin yaşandığı 9 tur boyunca sporcular takım halinde şampiyonluk için kıyasıya mücadele ettiler. Olimpiyatların sonunda Özbekistan şampiyon olurken, Hindistan ikinci, Çin üçüncü, Belarus dördüncü, İran ise beşinci oldu. Olimpiyat yarışında Turkey Girls takımında yarışan Çisel Anaçoğlu en iyi kız sporcu ve beşinci masa birinciliğini elde ederek çifte madalya kazandı.

 

Ödül töreni ve kapanış programına; Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Avrupa Halter Federasyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Akkuş, Belediye Başkan Yardımcıları, Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekilleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Ali Kanber, Sporcular Kurulu Başkanı Can Arduman, TSF Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Teknik Kurul Başkanı Aykut İlker Mete, TSF Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, TSF Konya İl Temsilcisi Erdoğan Tozlu, takım kaptanları, sporcular ve basın temsilcileri katıldı.

DÜNYA SATRANÇ OLİMPİYATI SONA ERDİ

“Spor Her Zaman Kardeşliği ve Barışı Öne Alan Bir Unsurdur”

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptıkları için duyduğu memnuniyeti dile getiren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Dünyanın dört bir tarafından gelen sporcularımız bir hafta boyunca Selçuklu Kongre Merkezi’nde centilmence yarıştılar ve olimpiyatların sonuna geldiler. Biz Selçuklu Belediyesi olarak 16 yaş altı Dünya Satranç Olimpiyatına Konyamızda ve Selçuklu Kongre Merkezi’nde ev sahipliği yapmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizin buradan Konya’dan güzel duygularla ayrılacaklarını ümit ediyorum.  Spor her zaman kardeşliği ve barışı öne alan bir unsur. Bu duygularla burada yarışan 39 ülkeden olimpiyata katılan bütün takımlara ve bütün genç sporculara bu olimpiyatlara katıldıkları için teşekkür ediyorum. Biz Selçuklu Belediyesi olarak spora ve sporcuya her zaman önem verdik ve bundan sonra da gereken önemi vermeye devam edeceğiz. Burada yarışan bütün takımlarımızı tekrar tebrik ediyorum.  Burada ödül alacak olan sporculara, takımlara ve ülkelere ayrıca tebriklerimi iletiyorum. Bu organizasyonda büyük emeği olan Türkiye Satranç Federasyonu başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

“Satranç Olimpiyatları İle Hoşgörü Şehri Konya’yı Daha Yakından Tanıma Fırsatı Bulduk”

Selçuklu Belediyesinin destekleriyle Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatlarında unutulmaz bir organizeye şahitlik ettiklerini ifade eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı GülkızTulay, olimpiyatlara katılan sporculardan ve dünyanın her tarafından gelen tebrik mesajlarından organizenin amacına ulaştığına dikkatçekerek şunları söyledi; “Olimpiyat sürecinde içinde bulunduğumuz bu güzide hoşgörü şehrini sporcularımızla birlikte daha yakından tanıma imkanı bulduk. Mevlana Müzesi başta olmak üzere Kelebekler Müzesi ve bir çok tarihi yerleri gezdik. Sporcularımız evlerine dönerken Türk misafirliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği Konya’dan; sevinç, mutluluk ve güzel anılarla ayrılıyorlar. Bu güzel anılarla ülkelerinde bizleri anmalarını istiyoruz. Bu güzel imkanları bizlere sağlayan Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’ya ve tüm ekibine şükranlarımı bildiriyorum. Çalışmalardaki titizliğimiz ve sahip olduğumuz tecrübe ile uluslararası organizasyonları son derece nitelikli ve başarılı bir şekilde yerine getiriyoruz. Dünya Satranç Federasyonu yetkilileri de bu başarılarımızı her zaman dile getiriyorlar. Türk satrancı olarak 2019 Avrupa Kadınlar Şampiyonası ve 2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası ile yolumuza devam edeceğiz. İyi ki ülkemize geldiniz. İyi ki bu olimpiyatlara katıldınız. Konya’da 9 tur üzerinden gerçekleştirilen bu yarışlara 39 ülkeden 46 takım ve 222 sporcunun azmine ve heyecanlarına birlikte şahitlik ettik. Olimpiyatlara katılan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Gerçekten centilmence yarıştılar. Bizlere desteğini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımıza, Valimize, Büyükşehir ve Selçuklu Belediye Başkanımıza ve federasyon yetkililerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Sporcularımızın Başarıları İle Satrancın Tüm Güzelliklerini Birlikte Yaşadık”

Organizasyonun Konya’da gerçekleşmesinden dolayı ayrı bir gurur ve heyecan yaşadıklarını ifade eden Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ta konuşmasında satrancın önemli bir spor dalı olarak tüm güzellikleri bir arada yaşattığına dikkat çekerek şunları söyledi; “Olimpiyat boyunca hem sporcularımız hem müsabakalarına devam ettiler,  hem de Konya’mızın öne çıkan güzelliklerini görme fırsatını yakaladılar.  Bunun için sporcularımızı tebrik ediyorum. Farklı kültürlerden farklı renklerden genç sporcularımız burada kaynaştılar ve centilmence yarıştılar. Satranç gibi analitik düşünceye dayalı muhakeme kabiliyetini geliştiren bir dalı tercih ettikleri için sporcularımızı ayrıca tebrik ediyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde büyük emeği olan Selçuklu Belediye Başkanımız ve ekibine Satranç Federasyonu Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Dereceye giren sporcularımızı da kutluyorum” dedi.

Protokol üyelerinin konuşmalarının ardından 2018 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı’nda ilk üç dereceyi elde eden takımlar ve masa derecesi elde eden sporcular kupa ve madalyalarına kavuştu. 

HABERDAR KAL

En son haberlerden ve etkinliklerden haberdar olun

reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları'na tabidir.

Yükleniyor