Clear
Search
Üzgünüz, aradığınız etkinlik bulunamadı.

Yerel Buluşmalar

BAŞKAN ALTAY DİN GÖREVLİLERİNİ DİNLEDİ

Selçuklu'da Belediyesi tarafından kurumlar arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla başlatılan "Yerel Buluşmalar "ilçede görev yapan din görevlileri ile devam etti.

Yerel Buluşmalar

Selçuklu Belediyesi toplumun her kesimini yakından ilgilendiren ve ilçenin gelişimini doğrudan etkileyen konularda başlattığı yerel buluşmalar istişare toplantılarına ilçe müftülüğü bünyesindeki din görevlileri ile devam etti.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Seyit Mehmet Sümer, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer,  Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatı,  Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber ve ilçede görev yapan çok sayıda din görevlisi katıldı.

Açılış konuşmasında, din görevlilerinin toplumda örnek alındığı ve toplumu aydınlatmada önemli rolü bulunduğunu ifade eden Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, Selçuklu Belediyesi öncülüğünde ilçede bulunan camilerle ilgili çok yönlü faaliyetlerin yürütüldüğünü söyledi.

Toplumun her ferdi tarafından camilerin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Karabiber, “Camilerimiz birlik ve beraberliğin yaşandığı en güzel yerlerdir. Yapılan etkinliklerle camilerimiz çocuklarımızla şenlendi. Selçuklu Belediyemiz bu güzide mekanlarda çok güzel programlar yaptı. Çocuklarımıza camii alışkanlığının yanı sıra önemli meziyetler kazandırıldı.  Bize destekleri ile sürekli yanımızda olan Selçuklu Belediye Başkanımıza hassaten teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuklunun gelişimine katkı sağlayacak fikirlerin hayata geçirilmesi amacıyla “Yerel Buluşmalar” başlığı altında istişare toplantıları düzenlediklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, öğretmenlerle başlayan istişare toplantılarının sivil toplum kuruluşları ve din görevlileri ile devam ettiğini söyledi. İslam medeniyetinde camilerin ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Altay, “Şehirlerin imar edilmesinde,  birlik ve beraberliğin tesis edilmesinde, ilim ve irfan kaynağı olarak camilerimiz medeniyetimizin baş tacı olmuştur" dedi.

9 yıl içerisinde Sille’de bulunan tarihi camilerin restorasyonları ile tekrar kullanıma hazır hale getirildiğini ifade eden Altay, "Sille’de bulunan 8 cami ile Sarayköy’de 1 mescidin restorasyonunu tamamlandık. Sızma’da da çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca cami yapımı için imar planlarında gerekli düzenlemeleri yaptık. İhtiyaç olan yerlerde mevcut imar planlarında gerekli düzenlemeler yapılıyor.  Camilerimiz için fiziki anlamda hazır betondan iç tefrişatta kullanılan halıya kadar destek olmaya çalışıyoruz. Çevre düzenlemeleri için yakından ilgileniyoruz. Hemşehrilerimizin istifadeleri için camilerimizde Diyanet Vakfından temin ettiğimiz kitaplarımızdan oluşan kütüphaneler kurduk" dedi.

 

 

 

 

 

“Güle Oynaya Camiye Gel”

Camilerin çocuklar içinde en iyi sevgi mekanları olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Çocuklarımızı cami sevgisiyle donatmak,  onları din görevlilerimiz nezdinde büyüklerini örnek alarak sevgi – saygı çerçevesinde hayata hazırlamak amacıyla “Güle Oynaya Gel” cami projesinin ilkini gerçekleştirdik. 60 gün boyunca 40 gün sabah namazına devam eden 6 -14 yaş arası kız ve erkek çocuklarımızı toplamda 1723 bisikletle ödüllendirdik. Bu yıl projenin 2. etabını düzenlemek istiyoruz. Camilerle ilgili muhtelif etkinlikler ve fiziki destek için 9 yıl içerisinde toplam 17,5 milyon TL harcama gerçekleştirdik”

“Cuma Buluşmaları”

Selçuklu da birlik ve beraberlik ilişkilerinin gelişmesine vesile olan Cuma Buluşmaları ile her hafta ilçedeki bir mahallede gerçekleştirilen Cuma Buluşmalarına değinen Başkan Altay, “Cuma Buluşmaları ile hem mahallelerin ihtiyaçları yerinde tespit ediliyor,  hem de yapılan çalışmalar istişare edilerek belediye hizmetlerimiz konusunda hemşehrilerimiz bilgilendiriliyor. Sabah namazlarında teravih namazlarında din görevlilerimizin misafiri oluyoruz. Bizleri güler yüzle karşılıyorlar ilgilerinden dolayı imam-hatiplerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, sorumlu oldukları camilerle ilgili taleplerini ileten din görevlileri, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a istişare toplantısı ile birebir görüş alışverişinde bulunma imkânı sağladığı için teşekkür ettiler.

Selçuklu Belediyesi tarafından farklı meslek gruplarına yönelik olarak düzenlenen yerel buluşmaların ilçeye değer kattığını ifade eden Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer,"Mahalle kavramından uzaklaştığımız şu günlerde camilerimiz insanımızla olan irtibatın sağlaması adına büyük önem arz ediyor ve bu noktada imamlarımıza da büyük görevler düşüyor. İmamlarımızın öncülüğünde  yapılacak faaliyetler mahallelerimiz için kazanç olacaktır. Bu vesile ile Selçuklu Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen istişarelere toplantılarının hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

HABERDAR KAL

En son haberlerden ve etkinliklerden haberdar olun
Yükleniyor