Clear
Search
Üzgünüz, aradığınız etkinlik bulunamadı.

DHRUV SANGARİ

28 Eylül 2022, Çarşamba 20:30 ANADOLU SAHNE
DHRUV SANGARİ

Bilal Chishty Sangari olarak da bilinen Dhruv Sangari, Sufi ve Klasik Hintli bir vokalist, besteci, söz yazarı, bilgin ve öğretmendir. 1981 doğumlu Dhruv, klasik müzik eğitimine yedi yaşında Shahana Bannerjee ile başladı ve Ustad lqbal Ahmad Khan ile devam etti.  İlerleyen yıllarda Tasavvuf ve Tasavvuf müziğine ilgi duydu ve Delhi'deki Sûfî dergahlarında kavvali öğrenmeye başladı. 

Delhi Üniversitesi'nden Hindistani klasik müzik eğitimini tamamlayan Dhruv, tam zamanlı bir konser ve kayıt sanatçısı olmaya devam etti ve 2000 yılından bu yana çeşitli gruplarla performans sergiledi.

Tasavvuf müziği icracıları için erken dönemde kullanılmaya başlanan “kavval” kelimesi, bu müziğin ruhunu da yansıtmaktadır. Tasavvuf musikisi sözün (kavl) taşıyıcısıdır. Bu meyanda kavvaller yalnızca müzik icrası ile uğraşan kimseler değil, tasavvufun köklü öğretisini taşıyan aracılardır. Tarihte genel manada bütün musikişinaslar için kullanılan kavval sözcüğü bugün Hindistan Müslümanları arasında yaygın olarak icra edilen bir müzik dalının üstatlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Kavvali parçaları sürekli tekrar edilen sabit bir nakarat üzerine solistlerin ekseriyetle serbest tarzda okudukları beyitlerden oluşur. Ritim bu müziğin temel unsurudur, başlarda yavaş ve tane tane okunan nakarat kısımları ritmin hızlanması ile adeta bir tekerlemeye dönüşür, yardımcı müzisyenlerin alkışlarla desteklediği ritim, tablanın sesi ve solistin icrası iç içe geçer. Bu bağlamda kavvali tam anlamı ile bir “vecd müziğidir”.

Kavvalidesitar, tabla, tanbura gibi sazlarla birlikte 19. Yüzyıl’dan itibaren Harmonium adı verilen körüklü bir enstrümanın kullanıldığı görülmektedir. Bugün standart bir kavvali ekibi dokuz kişiden oluşur; “Harmonium çalan iki ya da bir solist, nakaratları söyleyen ve el çırparak tempo tutan beş korist, bir tabla sanatçısı ve bir tanburi”.

Özellikle büyük sufilerin vefat tarihlerinde düzenlenen “urs” merasimlerinde boy gösteren kavvali ekipleri, ekseriyetle Kuzey Hindistan ve Pakistan’da aynı ailenin fertlerinden oluşur. Bu ailelerin Emir Hüsrev’den günümüze gelen silsilelere sahip oldukları bu suretle pek çok kavval ailesinin 700 senelik geçmişe sahip olduğu bilinmektedir.

“Şehinşâh-ı Kavvali” olarak anılan Nusret Fatih Ali Han, Pencaplı bir kavval ailesine mensup olarak dünyaya gelmiş ancak aile mirası olan müziği evrensel bir değer haline getirmeyi başarmıştır.

Bu yıl Mistik Müzik Festivali’nin konuğu olan Dhruv Sangari (Bilal Çeştî) , Hindistan kıtasında yaygın olan Sufi müziğinin (Kavvalî) genç üstadlarından biridir. Hâlihazırda Rooh Sufi, Humble Mystic ve Washington merkezli National Sufi Ensemble gibi çok bilinen müzik topluluklarını yönetmektedir. Sangari, “Gharana” adı verilen geleneksel müzik ekollerinin temsilcilerinden ders alarak müzik hayatına atılmıştır. Hocaları arasında en meşhur olanı “Kavvalî Şahı” olarak bilinen Üstad Nusret Fatih Ali Han’dır. Ustasına atıfla “Kavvali Prensi” olarak anılan Bilal Çeştî’nin çalışmaları Bollywood ve televizyon gösterilerinde yer bulduğu gibi dünyaca ünlü Coke Studio’nun albüm çalışmalarında da yer almıştır. A.R. Rahman’ın başkanlığındaki “Sufi Rotası” projesiyle 15 ülkede düzenli olarak gerçekleştirilen festivallerin küratörlüğünü üstlenmiştir.

Sangari, kurucusu olduğu ve UNESCO tarafından tanınan “Ektara İndia” ile Sufi-Bhakti Geleneği ve senkretik temalar üzerine çalışmalar yürütmektedir. Çok sayıda müzik okulu ve üniversitede parçası olduğu geleneksel müziği tanıtan eğitim programlarında yer almıştır. Sanatçı, halihazırda eğitimcilik kariyeri ile birlikte tam zamanlı müzisyenlik kariyerini de sürdürmektedir.

BİLET FİYATLARI

Öğrenci 50 TL

Yetişkin 100 TL

LÜTFEN NOT EDİN

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME - LÜTFEN OKUYUN

KAYIT
Bu gösteriyi kaydetmenizi yasaklayan gerçek bir kanun mevcut. Bunu biliyor muydunuz?
FOTOĞRAF
Gösteri sırasında fotoğraf çekmeyin. Fakat lobideki gösterişli ışıkların altında bir selfie çekebilirsiniz.
SİGARA İÇİLMEZ
Lütfen sigara içmeyiniz.
GÖRÜNTÜNÜZÜ KULLANMA İZNİ
Siz de burada olduğunuza göre bu işte beraber sayılırız. İleride dünyaya sevgiyi yaymak için belki sizin de bir görüntünüzü kullanabiliriz.

Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.

BENZER ETKİNLİKLER

 • Live From Konya Fest

  6-7-8-9 Ekim 2022 17:00 AÇIK HAVA SAHNESİ
 • HESAMEDDİN SERAJ

  30 Eylül 2022, Cuma 20:30 ANADOLU SAHNE
 • Mistik Müzik Festivali

  22 Eylül 2022 Perşembe 20:30 - 30 Eylül 2022 Cuma 20:30 ANADOLU SAHNE
 • Live From Konya Fest

  6 Ekim 2022, Perşembe 17:00 AÇIK HAVA SAHNESİ

HABERDAR KAL

En son haberlerden ve etkinliklerden haberdar olun

reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları'na tabidir.

Yükleniyor