Clear
Search
Üzgünüz, aradığınız etkinlik bulunamadı.

PERA ENSEMBLE

26 Eylül 2022, Pazartesi 20:30 ANADOLU SAHNE
PERA ENSEMBLE

Haçlı seferine katılmayı reddeden ve bu nedenle Papa Gregory IX tarafından aforoz edilen önemli sanat, felsefe ve müzik hamisi Palermo'daki Kayzer FrederickII Sarayında, Hiristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar önemli görevler yürütmektedir. Bir yandan da İslam-Arap Kültürü bu dönem hakimiyetini sürdürmektedir. Levant'ta, şark nağmeleri ve Orta Çağ'ın İtalyan şarkıları icra edilmektedir.

Albigensian Haçlı Seferi'nin dehşetinden kaçan Provençal Batılı ozanlar, Palermo sarayında sıcak bir şekilde karşılanmasaydı ve yerli şairleri saraydaki işlenen Aşk idealleriyle onlara ilham vermeseydi, İtalyan edebiyatı tamamen farklı bir yol izleyebilirdi ve Dante’nin İlahi Komedyası hiç yazılmamış olabilirdi. İlk ozan olarak kabul edilen Aquitaineli William'ın, dört Arapça-İspanyolca güfteleri neredeyse kelimesi kelimesine kendi el yazmalarından birine aktardığına dair bilgiler de bu döneme dikkatimizi çekmektedir. Aynı zamanda İberya Keşfi sırasında Hristiyanlar için savaşan bir askeri lider olan William, Arapça'yı mahkumlarından ve muhaliflerinden öğrendiğine dair rivayetler de var. Yani bu dönem Şark kültürü ve müziği Batıyı önemli bir şekilde etkilemiş hatta Batı Şark müziği enstrumanlarını, şiir ve müzik formlarını nerdeyse tamamen bünyesini almıştır. İspanya'dan (Cantigas) müzik, Endülüs'ten Arapça şiirler ve şarkılar Oksitan ozanlarına (Peirol, Uc de Saint Uc) doğru geçişi göstermektedir. Güney İtalya'dan ve II. Frederick'in sarayından müzik, Laudariodi Cortona'dan şarkılar, Francis üzerine metinler vardır. Memlûkler döneminden Selçuklulara ve bu dönemden şiirler, müzikler,  İbn Arabi'den, SadreddinKonevi'ye ve Mevlâna’ya…..

Pera Topluluğu, Doğu'dan Batı'ya ve geçmişten günümüze müzikal bir yolculuğu yansıtıyor. Pera Topluluğu’nda, erken dönem müzikte uzmanlaşmış, uluslararası üne sahip solist ve çalgıcılar yer almaktadır.

BİLET FİYATLARI

Öğrenci 50 TL

YEtişkin 100 TL

LÜTFEN NOT EDİN

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME - LÜTFEN OKUYUN

KAYIT
Bu gösteriyi kaydetmenizi yasaklayan gerçek bir kanun mevcut. Bunu biliyor muydunuz?
FOTOĞRAF
Gösteri sırasında fotoğraf çekmeyin. Fakat lobideki gösterişli ışıkların altında bir selfie çekebilirsiniz.
SİGARA İÇİLMEZ
Lütfen sigara içmeyiniz.
GÖRÜNTÜNÜZÜ KULLANMA İZNİ
Siz de burada olduğunuza göre bu işte beraber sayılırız. İleride dünyaya sevgiyi yaymak için belki sizin de bir görüntünüzü kullanabiliriz.

Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.

BENZER ETKİNLİKLER

 • Live From Konya Fest

  6-7-8-9 Ekim 2022 17:00 AÇIK HAVA SAHNESİ
 • HESAMEDDİN SERAJ

  30 Eylül 2022, Cuma 20:30 ANADOLU SAHNE
 • Mistik Müzik Festivali

  22 Eylül 2022 Perşembe 20:30 - 30 Eylül 2022 Cuma 20:30 ANADOLU SAHNE
 • Live From Konya Fest

  6 Ekim 2022, Perşembe 17:00 AÇIK HAVA SAHNESİ

HABERDAR KAL

En son haberlerden ve etkinliklerden haberdar olun

reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları'na tabidir.

Yükleniyor